Netajíme se tím, že jsme nadšenci do půduzpracující metody označované jako Strip-Till. Kdo by taky nefandil strojům, které umí během jednoho přejezdu kombinovat několik pracovních operací? Zpracování půdy v pásech, do kterých je aplikováno hnojivo a následně zasetá plodina je doménou stroje STRIP HAWK EASY od společnosti M.O.M.
Tento týden si na českých polích odbyl premiéru jeho mladší a o dost lehčí bratr STRIP HAWK LIGHT. V Otročíně si ve spolupráci s novou cisternou Zunhammer SKE 20 PUD Profitanker vyzkoušel aplikaci do zpracované půdy, což není příliš standardní, ale museli jsme tento stroj, speciálně odlehčený pro cisterny, vidět v akci. Díky předpisové mapě a senzoru živin Zunhammer VAN-CONTROL jsme měli jasný přehled kolik kilo čistých živin na hektar dostáváme do půdy.
Stroj STRIP HAWK LIGHT je připraven zpracovávat půdu v pásech tak, aby ve vzniklém meziřadí zůstala meziplodina nebo posklizňové zbytky. Hloubka zpracování je až 30 cm, často se používá přihnojení „pod patu“, které podporuje výživu rostliny při rané fázi růstu.
Metoda Strip-Till umožňuje založit porosty širokořádkových plodin na erozně ohrožených půdách. Stroje STRIP HAWK EASY ukazují uživatelům, jak snížit náklady na zakládání porostů kukuřice a řepky tím, že obsluha stroje jedním přejezdem provede kompletní založení porostu s dodržením maximální kvality. Osivo je uloženo do prokypřené půdy a využije se půdní vlhkost pro rychlé a bezpečné klíčení. V pozdější fázi růstu si kořenový systém sáhne pro hnojivo uložené pod patou osiva.







