Při aplikaci kejdy nebo digestátu je mnoho možností, jak aplikaci provést. Nejjednodušší variantou je plošný rozstřik, při kterém se však už od začátku připravujeme o možnost využití kejdy jako hnojiva. Při vnější ch teplotách nad 15°C jsou ztráty únikem čpavku na úrovni 60-70%. Již 2 hodiny po aplikaci rozstřikem jsou ztráty 40%.

Hadicovým aplikátorem je kejda sice umístěna na pozemek šetrněji, ztráty živin (zejména N ve formě čpavku) jsou však stále na úrovni 40-50%. A to jen v případě, že bude následně zapravena celá aplikační dávka strojem na zpracování půdy (radličkový nebo diskový podmítač).

Nejvyšší efektivity dosáhnete okamžitým zapravením do půdy. Ztráty živin jsou minimalizovány na 5% (dle typu zapravení), a významně tak dokážete ušetřit:

  1. Minimalizace přejezdů po pozemku
  2. Dokonalé zapravení vysoké dávky hnojiva (kejda, digestát)
  3. Snížení počtu pracovních operací

Na přiložených fotografiích je však názorně vidět, že VELMI záleží na tom, jak je zapravení kejdy prováděno. Ne všechna technická řešení Vám umožní zapravení kvalitně nejen z pohledu aplikace kejdy (do správné hloubky), ale i agronomického – kvalita zpracování půdy.

Zde příklad, jak by aplikace vypadat neměla:

Digestát z bioplynové stanice, dávka 30 m3/ha

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.