Při aplikaci kejdy nebo digestátu je mnoho možností, jak aplikaci provést. Nejjednodušší variantou je plošný rozstřik, při kterém se však už od začátku připravujeme o možnost využití kejdy jako hnojiva. Při vnější ch teplotách nad 15°C jsou ztráty únikem čpavku na úrovni 60-70%. Již 2 hodiny po aplikaci rozstřikem jsou ztráty 40%.
Hadicovým aplikátorem je kejda sice umístěna na pozemek šetrněji, ztráty živin (zejména N ve formě čpavku) jsou však stále na úrovni 40-50%. A to jen v případě, že bude následně zapravena celá aplikační dávka strojem na zpracování půdy (radličkový nebo diskový podmítač).
Nejvyšší efektivity dosáhnete okamžitým zapravením do půdy. Ztráty živin jsou minimalizovány na 5% (dle typu zapravení), a významně tak dokážete ušetřit:
- Minimalizace přejezdů po pozemku
- Dokonalé zapravení vysoké dávky hnojiva (kejda, digestát)
- Snížení počtu pracovních operací
Na přiložených fotografiích je však názorně vidět, že VELMI záleží na tom, jak je zapravení kejdy prováděno. Ne všechna technická řešení Vám umožní zapravení kvalitně nejen z pohledu aplikace kejdy (do správné hloubky), ale i agronomického – kvalita zpracování půdy.
Zde příklad, jak by aplikace vypadat neměla:
Digestát z bioplynové stanice, dávka 30 m3/ha