Dusání siláže se dá dělat několika způsoby. A taky se dá dělat profesionálně!
U dusání siláže existuje spousta zavedených pravidel, které se na dané farmě, nebo zemědělském podniku dodržují. Jedním z těch základních pravidel je, že se na dusání siláže používají vyřazené nebo málo používané stroje, které v době nasazení sklizně zůstávají „volné“. Velmi často tak sklízený materiál znehodnocují vytékajícím motorovým olejem, naftou a hlavně hydraulickým olejem stroje se stářím více než 30 let. Jejich typickým zástupcem jsou nakladače HON, KNB 250, traktory ŠT 180 nebo jejich verze s nakladačem ŠT 180 N.
Ať už se jedná o kukuřičnou siláž a travní senáž určenou jako krmivo hospodářských zvířat, nebo zdroj energie pro bioplynové stanice, vždy je důležitý čas a kvalita zpracování.
Teleskopické nakladače dokáží sklízený materiál pěkně rozvrstvit a rozhrnout, chybí jim však potřebná hmotnost a síla pro dusání.
Těžké čelní nakladače mají dostatečnou hmotnost a sílu, hydrostatický pohon pojezdu je však nevhodný pro současné hrnutí materiálu a překonávání výškového rozdílu na silážní jámě.
Pro dusání se jeví jako nejvhodnější těžké kolové traktory s přídavným závažím, popř. dusacími koly. Takto vybavený traktor však nemá dostatečnou výkonnost pro rozhrnování materiálu, proto je často doplňován teleskopickým nebo čelním nakladačem.
Stroj, který dokáže kombinovat čelní nakladač a má dostatečný výkon motoru i hmotnost nejen pro rozhrnování, ale i pro dusání siláže je CLAAS XERION. Doplněný o čelní vyhrnovací radlici, nebo kombinované vidle s vytlačovacím čelem dokáže výborně vrstvit a rozhrnovat sklízený materiál, který svou vysokou hmotností (doplněnou o dusací kola) dokonale udusá. Použití krabího chodu usnadní dusání co nejblíže boční stěny silážní jámy. Plynulá převodovka ZF umožní plynulou jízdu s co nejnižšími otáčkami motoru, zajišťující nízkou spotřebu paliva.
Na přiložených fotografiích jsou příklady, jak dělat dusání siláže efektivněji s nižšími náklady.