Kejda. Pět písmenek, za kterými se může skrývat poklad. Tedy alespoň pro zemědělce. A především pak pro ty,
kteří vědí, jak s kejdou dobře zacházet. Poklad je třeba zakopat do země a kejdu jakbysmet. Ne snad proto,
aby nebyla viděna, ale spíš proto aby nebyla cítěna, protože ten zápach, který zaznamená náš nos, není nic
jiného než cenný dusík unikající do ovzduší ve formě čpavku.

Německá společnost Zunhammer se vývojem a výrobou techniky pro aplikaci kejdy zabývá mnoho let a její bohaté zkušenosti jsou vepsány do všech jejích strojů. V České republice zastupuje tuto techniku společnost AgriMachines SE a když se generálním importérem stala v roce 2019, cisterny a jejich příslušenství už předtím dlouhá léta prodávala. S jednatelem společnosti AgriMachines SE Tomášem Kopou jsem si povídala o výhodách techniky Zunhammer i o tom, co
vlastně zastupování značky znamená.

Nyní cisterny na kejdu s dotací 50 % >>

Nedávno jsem četla článek, kde se psalo, že v posledních letech nabývá technologie aplikace kejdy zcela nový směr. Co si pod tím mám představit?

Já myslím, že to souvisí hlavně se změnou pohledu na tekutá statková hnojiva, na která se přestává nahlížet jako na odpad, ale počítá se s nimi jako s hodnotným hnojivem. Správnou aplikací statkových hnojiv lze totiž značně ušetřit. Do půdy jsou navráceny cenné živiny a už není třeba nákupu velkého množství minerálních hnojiv. Ideální je použít některý z aplikátorů. Poslední dobou se také stále více používá zpracování půdy technologií strip-till. Jde o půdoochranou technologii využívanou často při pěstování kukuřice, kde současně v jediném přejezdu může být zařazeno zpracování půdy, setí i přihnojení pod patu. Dalším důležitým faktorem je specializace strojů v kejdové lince, která přináší vyšší efektivitu celé linky a například i větší ochranu půdy. Stále více farem přechází na dělenou aplikaci kejdy, kdy transportní
technika doveze kejdu na pole a aplikační technika ji aplikuje. Obě si tak mohou zachovat ideální parametry pro svoji práci. Příkladem může být transportní cisterna s pneumatikami vhodnými k rychlé dopravě po komunikaci a aplikační
cisterna s flotačními pneumatikami nebo i dalšími systémy pro snížení utužení půdy. Každopádně Zunhammer
nabízí kompletní řešení kejdové linky včetně dopravní techniky, aplikační techniky i celého příslušenství, jako jsou aplikátory, dokovací stanice nebo sofistikované systémy na měření živin Van-Control.

Zunhammer je na českém trhu etablovaná značka. Zajímaly by mě tři hlavní důvody, proč si tato technika získala srdce českých zemědělců?

Počkat. A musím vyjmenovat jenom tři? Protože těch je mnohem víc! … No dobře. Tak tím prvním je určitě chytrá, a přitom jednoduchá konstrukce cisteren. Zunhammer je možná jediný výrobce, který vyrábí pouze cisterny s beztlakou plastovou
nádrží nevyžadující ani certifikaci, ani pravidelné revize. Výhodou cisteren Zunhammer je rozhodně jejich nízká hmotnost. Cisterny jsou zkonstruovány tak, aby byly samy o sobě velmi lehké a zároveň aby mohly být co nejvíce zatíženy. Já myslím, že to skvěle vystihuje slogan „Vozíme kejdu, ne železo“. Tady si nemůžu odpustit jeden konkrétní příklad. U aplikačních cisteren je rám podvozku používán pro vedení kejdy, čímž se významně ušetřil prostor i hmotnost stroje.
Mám-li jmenovat třetí zajímavost, tak pak je to příčný řez cisternou, který má tvar srdce. Každý, kdo má cisternu
Zunhammer, je prostě srdcař, ale má to i praktický dopad. Díky srdcovému tvaru může být nádrž cisterny uložena
velmi nízko, a tím stroj dosahuje nízkého těžiště a výborné stability. Tvar nádrže také přispívá spolu se systémem neustálého míchání kejdy k tomu, že v cisterně nezůstávají žádné usazeniny. Řekl jsem tři zajímavé konstrukční prvky, ale stejně si myslím, že čtenáři by chtěli znát i ty další důvody, proč jsou cisterny Zunhammer oblíbené. Tak
můžu se o nich také zmínit?

Dobře, tak proč se tedy stroje Zunhammer těší takové oblibě?

Tak už jenom dlouhá historie značky Zunhammer kořeněná množstvím patentů. První cisterna s patentovaným rozstřikem na principu odstředivého lopatkového čerpadla vznikla už v roce 1957, ale tím to teprve všechno začalo. Sebastian Zunhammer byl první, kdo zavedl v cisternách nucené míchání kejdy, vyvinul hadicový adaptér, tandemový podvozek s nuceným řízením, plastovou beztlakou nádrž ve tvaru srdce pro nízké těžiště, plnicí rameno pro rychlé čerpání hnojiva, flotační nízkotlaké pneumatiky apod. Zunhammer se stal synonymem pro moderní aplikační cisterny a zaregistroval více než 50 technických patentů. Cisterny Zunhammer jsou také velmi praktické. Tak například pokud jsou vybaveny čerpadlem, pak to je nejčastěji čerpadlo pístové, které pracuje na objemovém principu s jakoukoliv tekutinou. Má to jednak tu výhodu, že čerpadlo v podstatě funguje jako průtokoměr, protože objem materiálu na jednu otáčku čerpadla je známý, a jednak cisterny s pístový čerpadlem dokážou nasát kejdu bez pěnění, což znamená, že nádrž může být naplněna zcela a ne jako „podmírák“. Praktickou výbavou je i Pendel-Achse s řízenou zadní nápravou, což přináší dobré ovládání, snadné manévrování, nízké těžiště i menší zatížení půdy.

Pořád mluvíme o oblibě strojů Zunhammer, ale můžeme to podložit nějakými čísly? Kolik a jakých strojů se ročně v České republice prodá?

Obliba strojů Zunhammer v ČR je zakořeněná hlouběji v historii, a to zejména díky aktivitě výrobce v 90. letech minulého století proniknout na nový trh s neobvyklým typem cisterny. Plastová nádrž ve tvaru srdce, nízké těžiště, výkonné čerpadlo s možností přesně dávkovat hnojivo, něco v té době zcela nového. Jednoduché a bezúdržbové cisterny s vysokou trvanlivostí byly a jsou prodávané v desítkách kusů za rok a postupně je doplňují í sofistikované stroje s vyspělými technologiemi (řízení stroje přes ISOBUS, živinový NIR senzor, hydrostatický pohon čerpadla, centrální dofukování pneumatik apod.), nebo také cisterny pro dovoz vody a hnojiva k postřikovači. Vrcholem technologií jsou samochodné aplikátory kejdy Claas Xerion, kterých AgriMachines prodalo již přes 30 kusů. Nástavby Zunhammer také pracují na podvozku Holmer Terra Variant v počtu zhruba 25 kusů. V ČR je prodáno přes 500 kusů strojů Zunhammer.

Co vlastně všechno obnáší být generálním importérem techniky Zunhammer?

Přináší to radost. A také dost práce. Nutno říci, že AgriMachines se společností Zunhammer spolupracovala téměř od svého založení a generálním dodavatelem se stala v roce 2019. Za celou dobu až do dnešních dnů nejen, že stroje Zunhammer prodáváme, ale poskytujeme k nim poradenství v oblasti kejdového hospodářství a samozřejmě i kvalitní servis. Navíc se nebojíme ukázat našim zákazníkům, co všechno Zunhammer dokáže. Příkladem může být souprava
samojízdného aplikátoru Xerion s nástavbou Zunhammer a s taženou cisternou Zunhammer, kterou jsme přivezli do ČR a k vidění byla na výstavě Naše pole. Být dobrým prodejcem, to s sebou nese i potřebu mít rychlý a kvalitní servis, což obnáší tým „mašinznalých“ techniků a dobré zázemí. Obojí se nám podařilo vybudovat. Servisní areál v Hustopečích u Brna jsme kupovali v roce 2018, původně to byly budovy pro výrobu ocelových radiátorů. Celý areál byl v tu dobu osm let opuštěný, zdevastovaný a chátral po původním majiteli v úpadku. Ubytování si zde hledali bezdomovci, lovci drahých kovů a rozlehlé plochy sloužily jako skládka odpadů. Nyní zde máme velkou dílnu 900 m2, administrativní budovu pro vedení firmy a servis, sklad náhradních dílů a manipulační plochu s nakládací rampou. Máme i mobilní servis. Firma vlastní i deset servisních vozů vybavených mobilní dílnou a nákladní vozidlo pro rozvoz strojů.
Děkuji za rozhovor.

Rozhovor vyšel v magazínu Mechanizace zemědělství 9/2023. Připravila ho Martina Karásková.

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.