Aplikace tekutých hnojiv (kejda nebo digestát) má v porovnání s rozmetáním minerálních hnojiv svá specifika. Jedním z nich je doprava tekutého hnojiva ze skladovací jímky na pozemek, kde se aplikace provádí. V odborných kruzích se často diskutuje o tom, kdy je vhodné rozdělit samotnou dopravu a aplikaci hnojiva.
EFEKTIVNÍ DOPRAVA KEJDY
V Zemědělském družstvu Dolní Újezd mají již několik let jasno – doprava kejdy a digestátu je oddělena od samotné aplikace. Systém je velmi efektivní a zvýšila se výkonnost celé aplikační linky. Základem dopravy tekutých hnojiv jsou nákladní vozidla s cisternami o velkém objemu (30-32.000 l), které výrazně snížily spotřebu pohonných hmot a zvýšily přepravní výkon v m3/h.
SAMOCHODNÝ APLIKÁTOR KEJDY
V Dolním Újezdu se používají tažené aplikační cisterny ZUNHAMMER vybavené tříbodovým závěsem umožňující práci s několika aplikátory (diskový travní injektor, krátké disky s injektáží pod povch půdy). Letos je doplnil samochodný aplikátor CLAAS XERION s nástavbou ZUNHAMMER o objemu 16.000 l.
Vyšší denní výkonnost, menší utužení půdy a lepší obratnost při manévrování na souvrati jsou hlavní výhody samochodných strojů. Velký dosah nasávacího ramene, vysoce výkonné čerpadlo s kapacitou 9.300 l/min, možnost používat tzv. Psí chod a také velká tahová síla umožní používání adpatérů pracujících ve větší hloubce.
Na přiložených fotografiích zachycena aplikace digestátu z bioplynové stanice botkovým adaptérem ZUNHAMMER Glide-Fix 12m.
Foto: Jan Schusser